Svatý Martin

Svatý Martin


Svátek svatého Martina každoročně připadá na 11. listopadu a stal se inspirací pro projektový týden třídy I. S. Ten proběhl ve dnech od 8. do 12. 11.
V prvé řadě se žáci seznámili s historickým příběhem, jež se váže k této velké osobnosti a jehož smyslem života byla touha pomáhat potřebným. Jeho příklad byl hezkou motivací žákům, jak si pomáhat navzájem.
Ke svátku sv. Martina se váže spousta pranostik. S těmi se žáci v průběhu týdne seznamovali a také se učili básničku „Na svatého Martina…“
Tento světec je uctíván jako patron vojáků, koní, hus a vinařů. Proto všechny aktivity i výtvarné práce byli spojeny s těmito atributy. Žáci vyráběly koně z plastových lahví nebo papírových ruliček. Ze svačinových pytlíků či papírových talířků tvořily svatomartinské husy, jimiž následně vyzdobily všechna okna i nástěnky ve své třídě. Seznámili se také s opravdovými koňskými podkovami, které na ukázku přinesla paní učitelka. V tomto duchu byly sestaveny i pracovní listy, vystřihovánky, puzzle a jiné.
Ke svátku sv. Martina neodmyslitelně patří svatomartinská husa. Žáci si na ní pochutnali, i když ji sami nepřipravily, ale byla součástí školního jídelníčku. Přesto si vyzkoušeli přípravu jiné tradiční pochoutky a to svatomartinské rohlíčky s ořechovou náplní. Učily se práci s těstem, šlehání bílků, vykrajování. Upečené rohlíčky provoněly celou školu. Sladká ochutnávka pak byla pro žáky tou největší odměnou.