Projektový den

Projektový den Pes, nejlepší přítel a canisterapie

V pátek 10. prosince 2021 navštívil naši školu v rámci projektového dne pan Martin Doktor – canisterapeut a předseda Canisterapeutického sdružení Jižní Morava.
Má chovatelskou stanici zlatých retrívrů. Jezdí se psy do nemocnic, škol, ústavů a domovů důchodců.

S sebou si přivezl dva krásné zlaté retrívry Gastona a Anabel. Povídal si se žáky o tom, co je canisterapie a k čemu se využívá, o výcviku a výběru psů vhodných pro výcvik a také o tom, jak se správně o psy starat.

Ve skupinkách proběhly praktické ukázky canisterapie – vázání šátků, házení míčků, polohování, a různé další hry, do kterých se s chutí zapojili všichni žáci školy. Děti mohly se psy pracovat, hladit si je, kartáčovat, mazlit se….

Aktivní canisterapie se provádí formou hry, kdy se dítě nenásilným způsobem učí různé dovednosti prostřednictvím aktivit s asistenčním psem. Pes udržuje pozornost dětí, je nápomocen při nácviku a rozvoji hrubé a jemné motoriky. Hrou s pejskem se rozvíjí u dětí motorická činnost a podporuje se a rozvíjí fantazie. Pejsek napomáhá sbližování se s okolím a podporuje komunikativnost, zajišťuje pocit ochrany a jistoty, stává se důvěrníkem a kamarádem.

O tom všem se žáci naší školy mohli osobně přesvědčit a vyzkoušet si na vlastní kůži.

 Mgr. Martina Aujezdská