Výstava medvídků

Víte, že první plyšový medvídek vznikl teprve před 100 lety? Byl vyroben 23. října 1902 v továrně na hračky v německém městečku Giengen.

Margareta Steiffová byla již od dětství upoutána na invalidní vozík. Její velkou zábavou už od školních let bylo šití. Za první uspořené peníze si koupila šicí stroj, v té době úplnou novinkou. Ze zbytků látek  šila pro radost zvířátka. Její synovec Richard, který byl výtvarníkem v tu dobu kreslil zvířátka v cirkuse a nakreslil medvěda stojícího na zadních nohách. Když Margareth uviděla kresby, rozhodla se podle nich vytvořit hračku. 

V r. 1903 byl představen první medvěd veřejnosti na výstavě a brzy se hračka začala dobře prodávat. Každý dnešní medvídek má své tajemství:  svůj vzor, detail zdobení, materiál… Může se stát dekorativním předmětem, milým dárkem nebo oblíbenou hračkou. Ten, kterého jste vlastnoručně ušili a dali mu jméno, může vaše děti provázet po celý život.

Ve dnech 19 -25. 1. 2023 proběhla na naší škole výstava medvídků, čítala 138 exponátů. Za zmínku stojí retro medvídci naplněni slámou, háčkovaní medvídci jako oblíbená hračka z dětství, novodobí plyšoví, dřevěné dekorace s motivem medvídků, aranžmá v košících, kolíbkách, postýlkách, starožitném křesílku, sáňkách a další…různých barev a matriálů.

Současně byla doplněna dalšími kategoriemi :  Hodiny do každé rodiny.

Obdivovat jsme mohli jak  kapesní hodinky nazývané též cibulové, budíky, nástěnné s kukačkou, přesýpací, náramkové hodinky,  digitální a jiné.      Sešlo se okolo 40 drobných i větších strojů času.

K další kategorii nás inspiroval film Krakonoš a lyžníci – rozmarný příběh o lidech z hor a  jak se do Krkonoš dostaly lyže. Aneb co vše můžeme dětem ukázat z historie lyžování a bruslení. Od novodobých kousků bruslí až po ty starožitné nazývané též kačenky. Od moderních lyží na míru až po ty nalezené na půdě po dědovi.

Výstava byla instalována za pomoci dětí, a proto děkujeme všem dětem, rodičům a učitelům, kteří přispěli ke vzniku výstavy a těšíme se na další spolupráci.